Harutamelahti

Noorte heaolu tõstmiseks mõeldud online-kohtumised.

Kõik kohtumised on TASUTA!

Hei, noor!

Oled viimasel ajal mõelnud, kuidas paremini õppida, mida teha, et end paremini tunda või murdnud pead teistel vaimse tervise teemadel… mõtled Sa sellest nüüd? Igatahes on hea, et oled jõudnud siia lehele, kus saad pisut ringi vaadata ja osaleda mai jooksul toimuvatel online-kohtumistel. Seal räägitakse olulistel teemadel ja saab tutvuda inimestega, kes samuti hoolivad nendest teemadest. Ka võid siit leida artikleid, kui kohtumistele kuidagi ei jõua, ja podcaste olulistel teemadel. Kõik mainitu on vaid mõne scrolli kaugusel.

Sisu on pidevalt täienemisel, seega hoia toimuval alati silma peal!

ZOOM'I KOHTUMISED

Registreeri end siin

Põhikooli- ja gümnaasiumiõpilastele on eraldi kohtumised, kuna teemakäsitlused on veidi erineva nurga alt. Kuna kohtade arv on piiratud siis selleks, et olla kindel, et saad liituda, tuleb end eelnevalt registreerida. 

1

Õppimine ja emotsioonid

Tutvustus: Kas ja kuidas on emotsioonid õppimisega seotud ning võivad mõjutada meie õpitulemusi? Kuivõrd on õppimisega seotud emotsioonid muudetavad?

N 6.05

Läbiviija: Elina Malleus-Kotšegarov

2

Kuidas rääkida vaimsest tervisest?

Tutvustus: Mis on vaimne tervis? Kuidas sellest rääkida ning milline on vaimset tervist puudutavate hoiakute ja eelarvamuste mõju meile?

T 11.05

Läbiviija: Merle Purre

3

Stress ja ärevus

Tutvustus: Pidev pinge, ärevad mõtted või lausa paanika. Mis neid põhjustab ning kuidas ärevuse- ja pingetundega toime tulla - see selgub meie kohtumise jooksul.

N 13.05

Läbiviija: Kadri Treial

4

Mida me inimesena vajame, et olla vaimselt tasakaalus?

Põhikooliõpilastele

T 18.05

Tutvustus: Juttu tuleb meie vajadustest: unest, liikumisest ja looduse mõjust meie tervisele.

Läbiviija: Kristi Raava

5

Motivatsioon

Tutvustus: Millist tüüpi motivatsiooni on olemas, mis meid kõige paremini toetab ja kuidas leida motivatsiooni, kui see tundub kadunud olevat?

R 21.05

Läbiviija: Kati Aus

6

Enesejuhtimine ja emotsioonide reguleerimine

Põhikooliõpilastele

Tutvustus: Uurime lähemalt oma tundeid - miks on oluline neid tunda, kust nad tulevad ning kuidas paremini aru saada, mida ma tunnen? Milliste nippidega on võimalik oma tundeid mõjutada ja rohkem meeldivaid tundeid tunda?

T 25.05

Läbiviija: Minna Sild

7

Ajaplaneerimine

Põhikooli- ja gümnaasiumiõpilastele

N 27.05

Tutvustus: Kohtumisel räägime, kuidas oma aega ennasthoidvalt planeerida - millised on toimivad ja mittetoimivad nipid.

Läbiviija: Arno Baltin

8

Suhtlusoskused ja konfliktilahendamine

Põhikooliõpilastele

Tutvustus: Sellele kohtumisele haara kaasa oma vanem (eelistatult) või sõber, sest harjutame konfliktide lahendamise oskusi ja erinevaid suhtlusoskusi, nt mina-sõnumid, teise osapoole kuulamisoskus jm.

T 01.06

Läbiviija: Marlen Tammsaar-Ojamets

JÄTA OMA MÕTE

Ei leidnud siin teemasid, mis Sind kõnetaksid? Sul on endal mõtteid, huvitavaid ideid, mida veel ellu viia? Kirjuta meile!

PODCASTID

Kuula podcasti

Harutame lahti

Teemaks on õpioskused. Arutame, kuidas õigesti ja hästi õppida ning õpitut ka hiljem mäletada.

ARTIKLID
ARTIKLID

Üleskutse lugema vaimse tervise artikleid

KUULA SAADET | Andero Uusberg, kuidas ennast suunata nii, et Sinu emotsioonid oleksid parima heaolu teenistuses?

Külas on teadusnõukoja liige, Tartu Ülikooli psühholoogia instituudi vanemteadur Andero Uusberg ja hariduspsühholoog Kati Aus. Teemad, lahti harutatakse on emotsioonid ja motivatsioon, saamaks aru, kuidas iseend suunata nii, et kumbki oleksid meie parima heaolu teenistuses.

Psühholoog-pereterapeut Marlen Tammsaar-Ojamets: suhtlemine on ellu jäämiseks vajalik oskus

Kuidas olla hea kuulaja?


Me oleme sündinud koos kõige vajalikuga, et kasvada terviklikuks isiksuseks. Teistega suhtlemine on ellu jäämiseks vajalik oskus. Me vajame, et meie juttu peegeldatakse, et mõistaksime oma mõtteid ja tundeid paremini. See annab võimaluse ajul areneda ja luua uusi teid ja ühendusi. Kui inimene tunneb, et kuulaja teda mõistab, siis kuulab ta ka ise parema meelega teist.

Hariduspsühholoog Kati Aus: motivatsiooni kõikumine on täiesti normaalne 

Erinevatel hetkedel võib olla keeruline leida endas motivatsiooni vajalikke koolitöid või muid kohustusi ära teha. Kuidas endas siiski vajalik motivatsioon üles leida? Hariduspsühholoog Kati Aus räägib HARUTAME LAHTI online-kohtumisel sellest, millist tüüpi motivatsiooni on olemas, mis meid kõige paremini toetab ja kuidas leida motivatsiooni, kui see tundub kadunud olevat.

Vaimse tervise ekspert Merle Purre: märka oma sisekõnet ja plaani oma ellu pause 

Eesti Noorte Vaimse Tervise Liikumise eestvedaja ja Peaasi.ee koolitaja Merle Purre sõnul on vaimne tervis tema südameteema. Oma teadmisi jagab ta ka Eesti Psühholoogiaüliõpilaste Ühenduse, Sotsiaalministeeriumi ja Delfi ellu kutsutud algatuse “Harutame lahti!” raames, mis toetab online-kohtumiste, podcastide ja artiklitega noorte vaimse tervise teemade teadlikkuse tõstmist.

Signe Riisalo: noorte vaimne tervis on kriisis halvenenud - julgege rääkida ja abi küsida 

Vaatamata sellele, et noored on vapramad vastu panema koroonaviiruse poolt põhjustatud füüsilistele tüsistustele, on vaimselt olnud möödunud kriisiaasta nooremaealistele siiski raske.

TÄNA KELL 16 | Koolitaja ja koolipsühholoog Kadri Treial: ärevustunde maandamiseks saab kasutada lihtsaid nippe 

Ekspertide sõnul on noorte teadlikkuse tõstmine vaimse tervise teemadel praeguses ootamatult muutunud maailmas äärmiselt oluline. Eesti Psühholoogiaüliõpilaste Ühendus on koos Sotsiaalministeeriumi ja Delfiga ellu kutsunud algatuse “Harutame lahti!”, mis online-kohtumiste, podcastide ja artiklite abil just sellega tegelebki ning aitab noortel vaimse tervise teemasid paremini mõista. 13. mail toimuval online-kohtumisel räägib stressist ja ärevusest koolitaja ning koolipsühholoog Kadri Treial. Online-lonegud on tasuta, registreerimiseks: delfi.ee/noor

KONTAKTID, KUHU PÖÖRDUDA, KUI SUL ON VAIMSE TERVISE MURE

Vaimse tervise e-nõustamine

Lasteabi

Chat ja telefon 735 0700

116 111 (24 h)

Ohvriabi

Hingehoid

Isiklik perearst

116 006 (24 h)

116 123

või perearsti nõuandeliin: 1220

Üleriigiline kriisitelefon

Vaimse tervise tugiliin

1247 (24 h) pakub lisaks juhistele ja soovitustele eriolukorras käitumiseks ka psühholoogilist esmaabi

KES ME OLEME?

Karin Lillemaa

Psühholoogiatudeng

Victoria Mägi 

Psühholoogiatudeng

Merili Marksalu

Psühholoogiatudeng

Lisaks käimasolevatele psühholoogiaõpingutele olen läbinud vaimse tervise lektorite koolituse ning mitmeid töötubasid ja koolitusi vaimse tervise teemadel. Ma usun, et hea vaimne tervis ja suurem teadlikkus selle hoidmisest on olulised märksõnad igas eas, aga eriti noores eas, mil aju on veel arenemas ja sotsiaalne tundlikkus tõenäoliselt kõrgem. Siin projektis olen kokku panemas võimalikult head programmi, et head eksperdid sinuni, noor, tuua!

Vaimse tervise teemadest olen olnud rohkem huvitatud alates põhikooli algusest, kui mulle sai selgeks, kui tihedalt on seotud pea sees toimuv üldise toimetulekuga ning pärast seda olen katsunud ennast ja ka ümbritsevaid inimesi aidata heaolu poole teadlikkuse tõstmisega. Minu silmis on eriti oluline tõsta just noorte teadlikkust, kuna see on kõige tundlikum aeg ehk need uued teadmised avaldavad kõige rohkem mõju. Soovingi anda oma panuse, et noorteni jõuaks adekvaatne info vaimse tervise kohta.

Ülikooli kõrvalt töötan skisofreenia diagnoosiga inimeste tegevusjuhendajana ning pakun tuge õpingutes ühele 6. klassi tüdrukule. Kuulamine, toe pakkumine ja aitamine on mulle hingelähedased, seetõttu olen ka läbinud vaimse tervise esmaabi ABC ning vaimse tervise lektorite koolituse.

Sul on mõte, küsimus, ettepanek vm?

Kirjuta meile: noor@delfi.ee